Leading Manufacturer of shreeji recycling extruder machine from Bhavnagar.
₹ 1650000 / Unit Get Latest Price
| Screw diameter | 90 mm |
| Machine power | 75 kW |
| Material | HDPE |
| Automation grade | Automatic |
| Material to recycle | PP, LDPE, PET flake, HDPE, LLDPE |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 59 HP |
| Voltage | 415 V |
| L:D ratio | 30:1 |
| Heating type | Ceramic |
| Phase | 3 Phase |
| Screw material | 38CrMoAlA |
| Country of origin | Made in India |
| Output capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 150 kg/hr |
Minimum order quantity: 1 Unit
Plastic Waste Recycling: Can process LDPE, HDPE, PP, and BOPP forms of plastic
Industry-Ready Build: Electric-driven, sturdy, with typical accessories such as screen changers/melt pump
Global Shipping: Shreeji offers worldwide delivery from their Bhavnagar facility
Manthan Patel (Marketing Executive)
Shreeji Engineering
L/S.No. 183/1 And 183/6, Plot No.12, Landmark Moje Vartej Ind.Layout Planing, Vartej
Bhavnagar - 364060, Gujarat, India