Leading Manufacturer of pp broom brush monofilament yarn plant from Bhavnagar.
₹ 3800000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 80 kg/hr |
| Filament Denier Range | 0.14-0.20 mm |
| Screw Diameter | 75 mm |
| Raw Material | HDPE, HDPE+PP, PP, LLDPE |
| Automation Grade | Automatic |
| Filament Application | Brush Bristle |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 6 kW |
| Body Material | Mild Steel |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
Raw Materials: PP, PET flakes or granules (even blended)
Filament Diameter: 0.06–3.5 mm (some up to 2.5 mm standard)
Output Range: 50–250 kg/hr depending on screw size
Manthan Patel (Marketing Executive)
Shreeji Engineering
L/S.No. 183/1 And 183/6, Plot No.12, Landmark Moje Vartej Ind.Layout Planing, Vartej
Bhavnagar - 364060, Gujarat, India