Manufacturer of a wide range of products which include shreeji pet flex monofilament extrusion line syn/pet/mf-80 ac, shreeji pet flex monofilament extrusion line syn/pet/mf-65 ac and shreeji pet flex monofilament extrusion line syn/pet/mf-55 ac.
₹ 19800000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Filament Denier Range | 0.80-1.00 mm |
| Screw Diameter | 100 mm |
| Raw Material | PET |
| Automation Grade | Automatic |
| Filament Application | Rope, Brush Bristle |
| Plastic Processed | Polyester (PET) |
| No. Of Extruders | Single Screw |
| Voltage | 220-240V |
| Model Number | SYN/PET/MF-80 AC |
| Extruder Screw Diameter | 80 MM |
| Extruder Power (HP) | 55 HP |
| Brand | Shreeji |
| Power Source | Electric |
SYN/PET/MF-80 AC Polyester (PET) Monofilament Extrusion Line are manufactured with specially designed Bimetallic Screw Barrel duly processed to produce excellent quality Monofilament yarn for different applications.
The major application areas are Fishing Twine, Fishing Net, Zippers, Mosquito Nets, Textile Fiber, Sewing Thread, Tooth Brush, Brush & Brooms, Artificial Hair, Badminton Racquet String, Awning Cloth, Engineering Plastics/Films, Industrial and Marine Ropes, Hose Reinforcement, Agriculture / Horticulture Nettings, Green House Applications, Substrates for various coated fabrics including High-Performance Tents, Performance fabrics in Sports ware etc.
This fiber is also used in Parachute Fabric and in Para-glider and Hot Air Balloon etc. It is an ideal fiber for Automotive Air Bags and Timing Belt applications. Also used in a range of Industrial and Military Applications etc.
₹ 16800000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 60 Kg/Hour |
| Plastic Processed | Polyester (PET) |
| Brand | Shreeji |
| Voltage | 220-240V |
| Model Number | SYN/PET/MF-65 AC |
| Extruder Screw Diameter | 65 MM |
| Extruder Power (HP) | 55 HP |
| Power Source | Electric |
₹ 14800000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Capacity | 45 Kg/Hour |
| Filament Denier Range | 0.40-0.60 mm |
| Screw Diameter | 80 mm |
| Raw Material | PET |
| Automation Grade | Automatic |
| Filament Application | Monofilament Cloth, Rope, Brush Bristle, Agriculture Net |
| Plastic Processed | Polyester (PET) |
| Voltage | 220-240V |
| Model Number | SYN/PET/MF-55 AC |
| Extruder Screw Diameter | 55 MM |
| Extruder Power (HP) | 55 HP |
| Brand | Shreeji |
| Power Source | Electric |
Manthan Patel (Marketing Executive)
Shreeji Engineering
L/S.No. 183/1 And 183/6, Plot No.12, Landmark Moje Vartej Ind.Layout Planing, Vartej
Bhavnagar - 364060, Gujarat, India