We are a leading Manufacturer of shreeji pp danline extrusion line syn/dl-75 ac, shreeji pp danline rope extrusion line syn/dl-65 ac and shreeji pp danline extrusion line syn/dl-90 ac from Bhavnagar, India.
₹ 4800000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 105kg / Hour |
| Plastic Processed | PP |
| Model Number | SYN/DL-75 AC |
| Extruder Screw Dia | 75 MM |
| Extruder Power (HP) | 108 HP |
| Brand | Shreeji |
| Voltage | 220-240V |
| Power Source | Electric |
₹ 3250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 60kg/hr |
| Machine Type | Automatic |
| Model No | SYN/DL/DF-65AC |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 415 V |
| Brand | Shreeji |
Minimum order quantity: 1 Piece
Perfect for producing single-strand PP filament (“danline”) used in:
Braided and stranded rope
Fishing nets, twines
Brush/broom bristles
Industrial and agricultural rope/textiles
₹ 7200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 160kg / Hour |
| Plastic Processed | PP |
| Model Number | SYN/DL-90 AC |
| Extruder Screw Dia | 90 MM |
| Extruder Power (HP) | 135 HP |
| Brand | Shreeji |
| Voltage | 220-240V |
| Power Source | Electric |
Manthan Patel (Marketing Executive)
Shreeji Engineering
L/S.No. 183/1 And 183/6, Plot No.12, Landmark Moje Vartej Ind.Layout Planing, Vartej
Bhavnagar - 364060, Gujarat, India