Providing you the best range of shreeji rope making machine 12mm to 24mm syn/r-12a, shreeji rope making machine 12mm to 24mm syn/r-12b and shreeji rope making machine 12mm to 24mm with effective & timely delivery.
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Voltage | 220-240V |
| Brand | Shreeji |
| Power Source | Electric |
| Model Number | SYN/R-12A |
| No. of Ply (Strand) | 3 |
| Rope Dia. | 12 - 24 MM |
| No. of Feeding Bobbins | 3 x 20 = 60 |
| Motor Power | 25 HP |
₹ 1525000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Voltage | 220-240V |
| Brand | Shreeji |
| Power Source | Electric |
| Model Number | SYN/R-12B |
| No. of Ply (Strand) | 4 |
| Rope Dia. | 12 - 24 MM |
| No. of Feeding Bobbins | 4 x 20 = 80 |
| Motor Power | 30 HP |
₹ 1260000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 400 |
| Power Consumption | 30 HP |
| Product Type | Plastic rope, Safety Rope, Dan-line Rope, Jute Rope, Fibrillating Rope. |
| Automation Grade | Fully automatic. |
| Design | 3 PLY & 4 PLY |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220-240V |
| No.Of Carrier | 60 Bobbin |
| Usage/Application | Plastic rope, Safety Rope, Dan-line Rope, Jute Rope, Fibrillating Rope. |
| Weight | 6600kg |
| Bobbin Size | 10inch x 10 inch |
| Height | 7.5Ft |
| Length | 34 Ft |
| Brand | Shreeji |
| Power Source | Electric |
| Phase | 3 Phase |
| Model Name/Number | SYN/CM-G |
| Motor Power | 15 HP + 15HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
SHREEJI ROPE MAKING MACHINE 12- 24mm ROPE SIZE
Ropes can be made from PA (Nylon), PP/HDPE Monofilament, PP Danline, PP Fibrillated Tapes, Multifilament, Cotton, Jute, Manila and Sisal etc. from the same machine.
Designed and fabricated by using selected graded M.S. Channels, Angles, Sheets, Round Bars, Flat Bars, Castings and Standard quality Gear Box, Motor, Bearings, V Belts and Timing Belts etc.
Rope Making Machines are available in 3 & 4 Strands (3 & 4 Ply) in different Models for Rope dia. 12mm To 24 mm for the production of finished coiled ropes from plastic yarn, natural & synthetic fiber from start to finish in one continuous operation.
Available in Electronic Models with HMI & PLC controls and Mechanical Models.
Raw material feeding bobbins are MS and Nylon as per coustomer requirement.
Standard electric motor, control panel parts with safety gauards and emergency stop for accidantial precotion.
Manthan Patel (Marketing Executive)
Shreeji Engineering
L/S.No. 183/1 And 183/6, Plot No.12, Landmark Moje Vartej Ind.Layout Planing, Vartej
Bhavnagar - 364060, Gujarat, India