Leading Manufacturer of shreeji rope making machine 6mm to 12mm syn/r-6d, shreeji rope making machine 6mm to 12mm syn/r-6c, shreeji rope making machine 6mm to 12mm syn/r-6b and shreeji rope making machine 6mm to 12mm syn/r-6a from Bhavnagar.
₹ 980000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Voltage | 220-240V |
| Brand | Shreeji |
| Power Source | Electric |
| Model Number | SYN/R-6D |
| No. of Ply (Strand) | 4 |
| Rope Dia. | 6 - 12 MM |
| No. of Feeding Bobbins | 4 x 12=48 |
| Motor Power | 20 HP |
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Voltage | 220-240V |
| Brand | Shreeji |
| Power Source | Electric |
| Model Number | SYN/R-6C |
| No. of Ply (Strand) | 3 |
| Rope Dia. | 6 - 12 MM |
| No. of Feeding Bobbins | 3 x 12 = 36 |
| Motor Power | 15 HP |
₹ 780000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Voltage | 220-240V |
| Brand | Shreeji |
| Power Source | Electric |
| Model Number | SYN/R-6B |
| No. of Ply (Strand) | 4 |
| Rope Dia. | 6 - 12 MM |
| No. of Feeding Bobbins | 4 x 10 = 40 |
| Motor Power | 20 HP |
₹ 680000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Voltage | 220-240V |
| Brand | Shreeji |
| Power Source | Electric |
| Model Number | SYN/R-6A |
| No. of Ply (Strand) | 3 |
| Rope Dia. | 6 - 12 mm |
| No. of Feeding Bobbins | 3 x 10 = 30 |
| Motor Power | 15 HP |
Manthan Patel (Marketing Executive)
Shreeji Engineering
L/S.No. 183/1 And 183/6, Plot No.12, Landmark Moje Vartej Ind.Layout Planing, Vartej
Bhavnagar - 364060, Gujarat, India