Leading Manufacturer of shreeji rope making machine 8mm to 16mm syn/r-8b and shreeji rope making machine 8mm to 16mm syn/r-8a from Bhavnagar.
₹ 1150000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Voltage | 220-240V |
| Brand | Shreeji |
| Power Source | Electric |
| Model Number | SYN/R-8B |
| No. of Ply (Strand) | 4 |
| Rope Dia. | 8 - 16 MM |
| No. of Feeding Bobbins | 4 x 16 = 64 |
| Motor Power | 25 HP |
SYN/R-8B Rope Making Machine 8mm to 16mm are designed and fabricated by using selected graded M.S. Channels, Angles, Sheets, Round Bars, Flat Bars, Castings and Standard quality Gear Box, Motor, Bearings, V Belts and Timing Belts etc. Rope Making Machines are available in 2, 3 & 4 Strands ( 2, 3 & 4 Ply ) in different Models for Rope dia. 1.5 mm To 32 mm for the production of finished coiled ropes from natural and synthetic fiber from start to finish in one continuous operation. Available in Electronic Models with HMI & PLC controls and Mechanical Models. Ropes can be made from PA (Nylon), PP/HDPE Monofilament, PP Dan line, PP Fibrillated Tapes, Multifilament, Cotton, Jute, Manila and Sisal etc. from the same machine.
₹ 885000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Voltage | 220-240V |
| Brand | Shreeji |
| Power Source | Electric |
| Model Number | SYN/R-8A |
| No. of Ply (Strand) | 3 |
| Rope Dia. | 8 - 16 MM |
| No. of Feeding Bobbins | 3 x 16 = 48 |
| Motor Power | 20 HP |
Manthan Patel (Marketing Executive)
Shreeji Engineering
L/S.No. 183/1 And 183/6, Plot No.12, Landmark Moje Vartej Ind.Layout Planing, Vartej
Bhavnagar - 364060, Gujarat, India