We are a leading Manufacturer of shreeji 2 to 6 mm high speed rope making machine, shreeji plastic rope making machine, shreeji 6 to 12 mm fully electronic automatic rope making machine, shreeji rope making machine syn/r-16b, shreeji 2-6 mm electronic high speed rope making machine and shreeji cotton rope making machine from Bhavnagar, India.
₹ 265000 / Piece Get Latest Price
| Rope Material | Nylon |
| Strands | 3 Strand |
| Rope Diameter | 2-6 mm |
| Production Capacity(kg/hr) | 100, 500 |
| Automation Grade | Automatic |
| Drive Type | Electric Motor |
| Power Consumption | 5 HP |
| Product Type | Plastic Rope Making Machine |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 240V |
| Machine Type | High Speed |
| Application | Baler Twine, PP Danline Rope, Fishing Rope, HDPE Rope, Cotton Rope, Monofilament Rope |
Minimum order quantity: 1 Piece
Key Features:
Rope Diameter Range:
Suitable for making ropes from 2 mm to 6 mm diameter.
High Speed Operation:
Designed for fast rope production, improving overall efficiency and output.
Durable Build:
Made with high-quality materials to ensure long-lasting performance and minimal maintenance.
Versatile Rope Types:
Capable of manufacturing various types of ropes such as nylon, polyester, polypropylene, cotton, and jute ropes.
₹ 1650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 kg/hr |
| Production Capacity(kg/hr) | 200 |
| Power Consumption | 5 HP/ 3.3 KW |
| No.Of Carrier | 3 PLY |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation | Automatic |
| Safety | Full Guard Safety With Emergency Stop |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 780000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Power Consumption | 5 kW |
| Product Type | Rope Making Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 240V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Fully automatic electronic control ensures consistent diameter and twist with minimal labor input
Versatile output suitable for ropes used in agriculture, marine, industrial packaging, and geotextiles
Touch-screen interface for easy setup of rope length, twist count, and production parameters
Adjustable speed and tension, delivering high-quality rope reliably
₹ 1230000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 200 |
| Power Consumption | 4 kW |
| Product Type | Rope Making Machine |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415V |
| Brand | SHREEJI |
SYN/R-16B Rope Making Machine 16mm to 32mm are designed and fabricated by using selected graded M.S. Channels, Angles, Sheets, Round Bars, Flat Bars, Castings and Standard quality Gear Box, Motor, Bearings, V Belts and Timing Belts etc. Rope Making Machines are available in 2, 3 & 4 Strands ( 2, 3 & 4 Ply ) in different Models for Rope dia. 1.5 mm To 32 mm for the production of finished coiled ropes from natural and synthetic fiber from start to finish in one continuous operation. Available in Electronic Models with HMI & PLC controls and Mechanical Models. Ropes can be made from PA (Nylon), PP/HDPE Monofilament, PP Dan line, PP Fibrillated Tapes, Multifilament, Cotton, Jute, Manila and Sisal etc. from the same machine.
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 200 |
| Brand | SHREEJI |
| Product Type | Rope Making Machine |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Usage/Application | Twisting To Yarn and Make Rope |
| Strande | 3 & 4 PLY |
Minimum order quantity: 1 Piece
Fully automatic electronic control ensures consistent diameter and twist with minimal labor input
Versatile output suitable for ropes used in agriculture, marine, industrial packaging, and geotextiles
Touch-screen interface for easy setup of rope length, twist count, and production parameters
Adjustable speed and tension, delivering high-quality rope reliably
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 200 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Usage/Application | Cotton Thread To Rope Make |
| Strande | 3 & 4 PLY |
| Brand | Shreeji |
Minimum order quantity: 1 Piece
Manthan Patel (Marketing Executive)
Shreeji Engineering
L/S.No. 183/1 And 183/6, Plot No.12, Landmark Moje Vartej Ind.Layout Planing, Vartej
Bhavnagar - 364060, Gujarat, India